Fantazma që mbron portën e ekipit spanjoll

Tifozët e skuadrës spanjolle të Levantes e quajnë “Zonja e Bardhë”. Siç besohet nga ata, ajo është një fantazmë që, bashkë me portierin e ekipit, mbron portën jugore nga pësimi i golave.

Rasti më i fundit ndodhi kur Joaquin Correa humbi në atë portë një rast të pabesueshëm. Argjentinasi i Atletico Madrid ishte i vetëm 3 metra larg portës, me portierin të rrëzuar, por goditja e tij përfundoi pashpjegueshmërisht shumë lart.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=19&v=D_0Se7HRtgQ&feature=emb_title

Historia nis në vitin 2005, kur Duda, portugezi që luante me Malagën, pasi hyri në zonë dhe dribloi portierin, me portën e boshatisur nuk goditi, por pasoi topin. Ai tha atëherë se një fantazmë i doli përpara dhe nuk e lejoi të shënonte.

“Më doli dikush përpara, nuk e di kush ishte, por pashë diçka”, shprehej Duda.

Disa ditë më pas, klubi i Levantes tha se 4 tifozë kishin vdekur rrugës për në stadium, pas një aksidenti, dhe hiri i tyre ishte hedhur para portës jugore. Zyrtarë të klubit nisën ta quanin “Zonja e bardhë” dhe pas gabimit të pakuptueshëm të Correa, fantazma e stadiumit të Levantes u bë sërish lajm./a2news.com