Pele tregon trashëgimtarin e tij në futboll

Legendary Brazilian footballer Pele, gestures during the opening event of the 2018 Carioca Football Championship at Cidade das Artes in Rio de Janeiro, Brazil, on January 15, 2018. Pele was named ambassador of the Championship. / AFP PHOTO / MAURO PIMENTEL

Javët e fundit, Kylian Mbappe ka gjetur sërish formën e tij. Pas tripletës kundër Barcelonës në Ligën e Kampionëve, sulmuesi i Paris Saint-Germain shënoi dy herë kundër Dijon në kampionat, duke shkuar në kuotën e 23 golave këtë sezon, për të mos përmendur 9 asistimet.

Rekordi i kampionit të botës me Francën në vitin 2018 me klubin parisien ka qenë stratosferik që nga mbërritja në 2017. Kohët e fundit, Arsene Ëenger e krahasoi atë me Pele , sot është vetë Mbreti që e përcakton atë si pasardhësin e tij të denjë.

“Mbappe mund të bëhet trashëgimtari im, dhe nuk po e them me shaka. Ka aftësi për të luajtur shpejt. Ai është një sulmues që mendon shpejt. Kur topi mbërrin në këmbët e tij, ai e di çfarë të bëjë, e ka në kokë idenë se ku të shkojë dhe si ta orientojë lojën për të gjetur zgjidhjen më të mirë. Këto janë gjithashtu karakteristika të rëndësishme në futbollin e sotëm. Kylian është gjithashtu i shpejtë në vrapim dhe në driblim, si unë, ” tha ai për Gazzetta dello Sport .

LEXO EDHE  Barcelona zbret pas pak në fushë, trajneri Koeman merr vendimin për Manaj-n