I fshehën sirianët në bagazhet e makinave për 350 euro, arrestohen 3 persona

Policia e Korçës arrestoi tre trafikantë emigrantësh, në kuadrin e operacionit të koduar “Lugina”. Sipas policisë të arrestuarit janë: A. L., 49 vjeç; E. Ç., 53 vjeçe dhe S. Q., 46 vjeçe.

Policia bëri të ditur se dje rreth orës 12:20 në aksin rrugor Bilisht – Korçë në bashkëpunim me njeri-tjetrin ata u kapën duke transportuar 8 sirianë pranë fshatit Zëmblak, kundrejt shumës prej 350 euro për person.

Në momentin e arrestimit tentuan të largohen me forcë duke mos ju bindur urdhrit të punonjësve të policisë për të ndaluar. Transportin e kryenin me automjetet “Audi” me targë AB 589 CM, “Renault” me targë AB 312 CF dhe “Mercedes Benz” me targë AA 666 CR.

Me qëllim për t’ju shmangur kontrolleve të policisë, sirianët i kishin fshehur në bagazhet e makinave. Në cilësinë e provave materiale u sekuestruan 5 aparate celulari, 3 automjete, 1 tabelë sinjalizuese,1 palë targa franceze dhe sende të tjera.

Materialet procedurale u referuan në Prokurorinë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Korçë për veprat penale “Ndihma për Kalim të paligjshëm te kufijve”, “Mosbindje ndaj urdhrit të punonjësit të Policisë”, “Mbajtje pa të drejtë e uniformës”.