Koronavirusi në Shqipëri/ 641 raste të reja në 24 orët e fundit (Harta e infektimeve)

Në 24 orët e fundit në vendin tonë, janë regjistruar 641 raste të reja me koronavirus, nga 3530 testime të kryera.

Harta e të prekurve – 182 raste në Tiranë, 50 raste në Durrës, 38 raste në Vlorë, 35 raste në Shkodër, 29 raste në Kavajë dhe Lushnje, 24 raste në Fier, 22 raste në Lezhë, 20 raste në Korçë, 19 raste në Elbasan, 18 raste në Berat, 14 raste në Mat, 13 raste në Krujë, 12 raste në Kamëz, 10 raste në Librazhd, 9 raste në Tropojë, 8 raste në Pogradec dhe Sarandë, 7 raste në Kukës, 6 raste në Kurbin, Dibër, Bulqizë, Kuçovë, Vorë, 5 raste në Gramsh, Shijak, Cerrik, Poliçan, 4 raste në Delvinë dhe Peqin, 3 raste në Vau i Dejës, 2 raste në Pukë, Mirditë, Rrogozhinë, Mallakastër, Gjirokastër, Ura Vajgurore, Divjakë, Belsh, Prrenjas, Memaliaj, Maliq, Patos, Dropull, Këlcyrë, 1 rast në Has, Përmet, Tepelenë, Malësi e Madhe, Skrapar.

Fatkeqësisht, 4 qytetarë nuk e kanë fituar betejën me koronavirusin gjatë 24 orëve të fundit.

Bëhet fjalë për 3 qytetarë nga Tirana, 1 qytetar nga Gjirokastra, të moshave 52-80 vjeç.

LEXO EDHE  Parashikimi i motit/ Ja çfarë kohe ju pret këtë fundjavë

Një ditë më parë, u regjistruan 660 raste të reja dhe 5 viktima nga koronavirusi.

Njoftimi nga Ministria e Shëndetësisë

3530 testime të kryera – Janë kryer 3530 testime dhe kanë rezultuar pozitivë 641 qytetarë.

379 të shëruar – Në 24 orët e fundit janë shëruar 379 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 39,625 që nga fillimi i epidemisë.

280 të shtruar në spitale – Aktualisht në 4 spitalet COVID, po trajtohen 280 pacientë, 33 në terapi intensive nga të cilët 6 pacientë janë të intubuar.

4 viktima – 3 qytetarë nga Tirana, 1 qytetar nga Gjirokastra, të moshave 52-80 vjeç.

COVID-19 – Statistika (15 Janar 2021)
Raste të reja ditore 641
Të shëruar në 24 orë 379
Të shtruar në spitale 280
Humbje jete në 24 orë 4
Testime ditore 3530

Testime totale 307,638
Raste pozitive 66,635
Raste të shëruara 39,625
Raste Aktive 25,745
Humbje jete 1265

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:
Tiranë 14827
Fier 1893
Shkodër 1407
Durrës 1447
Lezhë 1030
Vlorë 1019
Korçë 909
Elbasan 1002
Berat 826
Dibër 538
Gjirokastër 465
Kukës 382