VIDEO/ Policia pezullon 62 leje drejtimi mjetesh, ja rrugët që po monitorohen

Policia e Shtetit thotë se në kuadrin e masave për rritjen e sigurisë rrugore, ka shtuar monitorimet në rrugët interurbane Tiranë-Durrës, Tiranë-Elbasan, Tiranë-Lezhë dhe Fier-Vlorë-Fier, si dhe në Rrugën e Kombit, për të parandaluar aksidentet rrugore qe vijnë si pasojë e shpejtësisë mbi normat e lejuara.

Gjithashtu, policia bën të ditur se ka monitoruar me dragera rrugët në të gjithë vendin, me synim për të parandaluar ngjarjet rrugore që vijnë si pasojë e drejtimit të mjeteve nën efektin e alkoolit.

Po kështu kontrollet janë përqëndruar edhe në brendësi të qyteteve dhe në akset kryesore rurale duke përdorur dhjetëra akooltestues, me qëllim parandalimin e drejtimit të mjetit nën efektin e alkoolit apo në gjendje të dehur.

LEXO EDHE  Berisha: Jam shpallur ‘non-grata’ sepse shpalla ‘non-grata Sorosin, armikun forcave konservatore

Policia bëri të ditur se prej mëngjesit të sotëm e deri në këto momente, në të gjithë vendin janë pezulluar 34 leje drejtimi për shpejtësi tej normave të lejuara dhe 28 për drejtim mjeti nën efektin e alkoolit.

Policia Rrugore apelon për të gjithë drejtuesit e mjeteve, mos abuzoni me shpejtësinë dhe alkoolin në timon, kujdesuni për jetën tuaj dhe të përdoruesve të tjerë të rrugës.