Sot çmimet e “The Best”, Lewandowski favorit ndaj Ronaldos dhe Messit

Ditën e sotme në Zyrih të Zvicrës do të jepet çmimi “The Best” për lojtarin më të mirë në botë për sezonin që lamë pas.

Favoriti I këtij viti është padyshim Robert Lewandowski i cili do të rivalizojë me Messin dhe CR7.

32-vjeçari shënoi dy herë për të fituar të mërkurën (2-1) ndaj Ëolfsburg. Leëandoëski festoi golin e tij të 250-të në Bundesliga në vetëm 332 ndeshje, duke u bërë vetëm lojtari i tretë në historinë e kampionatit gjerman që e arrin këtë “stacion”, pas Gerd Muller (365) dhe Klaus Fischer (268). Megjithatë, ai është i pari jo-gjerman në këtë renditje.

LEXO EDHE  Tirana merr fitoren e dytë radhazi, konfirmohet në krye të Superiores

Për të vlerësuar sezonin e polakut ka menduar trajneri I tij te Bayern-i, Hansi Flick I cili thotë që Leëandoëski e meriton me të vërtetë të shpallet lojtari më i mirë në botë r këtë vit

“Leëy është, në njërën anë është shumë i rëndësishëm në fushë, por, gjithashtu, edhe në rrethin e ngushtë të skuadrës, – tha Flick. – Ai është sigurisht një lojtar shumë i rëndësishëm. Prandaj, ne të gjithë po shohim përpara. Manuel dhe Leëy do t’i fitojnë çmimet në rolet e tyre. Të dy lojtarët me të vërtetë i meritojnë ato”.