Gafa e Ramës/ Vasili: Shkollëpak, shkëlqeve me injorancën tënde

Nënkryetari i LSI, Petrit Vasili, ka reaguar lidhur me një gafë të Kryeministrit Edi Rama, i cili shprehjen e Friedrich Schiller të shkëputur nga drama “Wilhelm Tell” ia faturon Qemal Stafës. Vasili shkruan se shkollëpaku shkëlqeu me injorancën e tij.

Postimi nga Vasili

Shkollepaku “shkelqen” me injorancen e tij!

Edi Rama, Shkollepaku, i ve ne gojen e Qemal Stafes fjalet: “E vjetra shembet, kohët po ndryshojnë.Një jetë e re po lulëzon gërmadhash.”

Shkollepak jane vargje te Friedrich Schillerit dhe jane shkeputur nga drama e tij Wilhelm Tell dhe jo te Qemal Stafes.

LEXO EDHE  Minatorët e Bulqizës garojnë me kandidat të pavarur në zgjedhjet e 25 Prillit

I mirenjohuri Skender Luarasi e dha si teme hartimi ne 19 qershor 1935 nxenesve te tij ku bente pjese jo vetem Qemal Stafa, por edhe Arshi Pipa, Xhemal Broja, Elez Braha etj.

P.S. Ne foto gjeni brockullen e Shkollepakut, por do gjeni edhe kujtimet e Skender Luarasit dhe pjesen nga Shchiller ku jane shkeputur dy vargjet qe bene lemsh Shkollepakun