“Situata jashtë kontrollit”, ish-deputetja: Ja pse ndodhin vetëvrasjet e pacientëve me Covid-19

Oriola Pampuri, ish-deputete e PD, ka reaguar lidhur me vetëvrasjen e 3 të ndodhur në spitalin “Shefqet Ndroqi” në Tiranë, atje ku po trajtohen të sëmurët nga Covid-19.

Pampuri shkruan në rrjetet sociale se megjithë rastet e përsëritura të vetvrasjeve Ministria e Shëndetësisë nuk ka asnjë masë për psikolog në spitalet COVID.

Sipas saj, situata ka dalë totalisht jashtë kontrolli

“Ministres situata i ka dalë totalisht jashtë kontrollit, papërgjegjshmëria e saj vijon të mbulohet nga komiteti, i cili mbrojtjen më të mirë ka gjetur sulmin ndaj opozitës.

Zgjidhja është siguria e jetës dhe shëndetit të pacientëve, këtu keni dështuar, dhe merreni me sulme.

Ngjarja e rëndë në spitalin “Shefqet Ndroqi”, Covid 2, na prek emocionalisht të gjithëve. I treti rast, brenda pak kohësh, që tronditi sigurisht familjarët, dhe opinionin publik.

LEXO EDHE  Kontratat sekrete të Ramës me Pfizer, sa lek paguhet një dozë vaksinë/ Media gjermane publikon dokumentet

Vetëvrasjet ndodhin nën një gjendje të ngarkuar psikologjike, kur personi humbet përgjegjshmërinë, dhe shpresën, dhe një nga rrugëdaljet nga kjo gjendje psikologjike shumë e rënduar, shikon vetevrasjen.

Bazuar në shumë raste të personave që kanë patur një eksperiencë, pra e kanë kaluar Covid 19, theksohet që përpos simptomave të tjera, ka qenë dhe ngarkesa psikologjike, e shprehur si formë paniku, kjo nxitur dhe nga përballja me dicka të panjohur për të cilën di shumë pak ose aspak, duke i shtuar kësaj dhe informacionet që dëgjon, të ben të ndjesh pasiguri dhe ankth”, shkruan Pampuri.