Meta: Rama i zënë peng dhe i shitur, çdo veprim e bën në dëm të Shqipërisë Evropiane

Presidenti Meta deklaroi në emisionin ‘Zonë e lirë’ se Edi Rama është peng. Duke iu referuar deklaratave të Ramës në Kuvend dhe rrëzimit të dekretit për Kodin Zgjedhor, Meta tha se Rama i mohoi negociatat shqiptarëve deri në 25 prill. “Serbia dhe Mali i Zi i kanë çelur”, tha ai.

Duke iu kthyer çështjes së negociatave, Meta tha se në vitin 2006, Sali Berisha pas rotacionit mbylli marrëveshjen e Stabilizim Asociimit më BE-në. “Këtë marrëveshje Serbia dhe Mali i Zi e firmosën dy vjet pas Shqipërisë”, shtoi Meta.

“Ne ishim shumë para tyre dhe ata ecën shumë para nesh”.

Meta: Pse këto duhet të ecim shumë përpara. Ata kanë gjetur këtë zotërinë.

LEXO EDHE  A duhet të vaksinohen personat që e kanë kaluar koronavirusin? Ja çfarë thotë Alimehmeti

Rakipllari: A ka përgjegjësi Ilir Meta që e ka bërë kryeministër?

Meta: Nuk kam përgjegjësi. Ilir Meta ka bërë me zotërinë marrëveshje para zgjedhjeve. E bëm për Shqipërinë Evropiane. Kushti i vetëm që i kam bërë unë atij në 1 prill, ka qenë për votimin e tre ligjeve për të zhbllokuar integrimin evropian. Edhe për Sali Berishën këtë gjë kam bërë. Nuk kam përgjgegjësi për veprimet që ka marrë. Nuk e kam ditur se ai ka qenë pjesë e tij. Tani do të nxjerrë dhe analistët që rrinë me të.