“Jeni mirë apo jo?” Ministri Ahmetaj flet për aksidentin në Kumanovë me ‘bosin’ e plehrave: Ja si u njoha me Mërtirin

Ministri i Rindërtimit, Arben Ahmetaj ka folur për aksidentin në Kumanovë ku ndodhej në automjet me Mirel Mërtirin, i cili akuzohet si i përfshirë në aferën e inceneratorëve. Në një intervistë për “Opinion”, Ahmetaj thotë se Mërtiri nuk figuron askund dhe mund të udhëtojë me shumë biznesmenë ndërsa u shpreh se po flitet për konspiracion.

Ahmetaj: Kur flasim për një aksident që është ngjarje e rëndë, kuptohet që ka konsdegenca personale dhe mbi të gjitha duhet ti referohemi të dhënave zyrtare. Ju referuat Mirelit, Gjokajt, Nardit, janë emrat që nxori investigimi. Nuk është investigim, është e ditur publike nga Ministria e Brendshme e Maqedonisë së Veriut dhe spitali. E para, më nxirni ku janë pronarët dhe administratorët e inceneratorëve. Ai djali nuk figuron fare.

Kikia: I figuron bashkëshortja.

Ahmetaj: Më fal. E para që është e rëndësishme, unë mund të udhëtoj, të pi kafe me shumë biznesmenë. A e ke ndihmuar në procedurë këtë njeri? Jo. Ke letra dhe unë nuk isha pjesë e procedurës dhe bëhet me kontraktorë tjetër që është Ministria e Mjedisit. Personi që i referoheni nuk figuron fare në dokumenta. Aty është pol urth që është kompani ndërkombëtare.

Fevziu: Stela Gugallja a është bashkëshortja e tij? Klodian Zoto është juristi i kompanisë?

Ahmetaj: Çfarë po thoni? Juristi mund të jetë, mund të mos jetë një ditë. Çfarë është? Është i klonuar? Jeni mirë apo s’jeni mirë? Çfarë po bëni? Konspiracion. S’kam ardhur të bëj konspiracion. Personi Mirel Mërtiri nuk figuron fare. Unë si Ministër nuk kam qenë pjesë e procedurës.

Me Mërtirin jam njohur në kafe, me ty në shkollë, me Bashkim Ulajn jam njohur në një tryezë pune, me Salillarin në një darkë miqësore.

Mërtiri, është bashkëjetuesi i Stela Gugallias, e cila ka në pronësi inceneratorin e Elbasanit, studimin e të cilit e kishtë bërë më herët Klodian Zotos, i cili ka në pronësi nga ana tjetër kompaninë që menaxhon mbetjet e Fierit.

Ndërkohë që po ky biznesmen, është në krye të kompanive që do të menaxhojë mbetjet e Tiranës, duke e përqendruar si asnjëherë në pak duar, një prej aferave më të diskutueshme të kohëve të fundit.