KPK konfirmon në detyrë prokurorin Arben Qosja

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka konfirmuar në detyrë prokurorin e Apelit të Tiranës, Arben Qosja.

Prokurori i Apelit të Tiranës, Arben Qosja u përball të hënën me Komisionin e Pavarur të Kualifikimit. Procesi i vetingut për prokurorin Qosja u krye nga trupa e përbërë nga Genta Tafa Bungo kryesuese, Lulzim Hamitaj relator dhe Suela Zhegu anëtare. Në cilësinë e vëzhguesit ndërkombëtar ishte i pranishëm Ferdinando Buatier.

LEXO EDHE  I gjendet hashash dhe armë në banesë, arrestohet i riu

Arben Qosja e ka filluar karrierën në sistemin e drejtësisë në vitin 1998 si oficer i Policisë Gjyqësore. Në vitin 2004, Qosja u emërua prokuror në Prokurorinë e Tiranës, ndërsa prej vitit 2016 e ushtron funksionin në Prokurorinë e Apelit të Tiranës.