EMRI/ I hodhi acid 11 oficerëve të policisë, arrestohet 32-vjeçari shqiptar

Një shqiptar në Britaninë e Madhe akuzohet t’u ketë hedhur acid 11 oficerëve të policisë, të cilët e ndaluan për një kontroll droge.

Incidenti me oficerët e Met raportohet të ketë ndodhur në Dale Close, Barnet, më 23 shtator.

I arrestuari Armando Gjyla, 32 vjeç, banues në Southgate, akuzohet për hedhjen e lëndës së rrezikshme në drejtim të policëve me qëllim dëmtimin, shëmtimin, çaktivizimin ose dëmtimin e rëndë trupor.

Ai pritet të paraqitet në Gjykatën e Magjistraturës në Barkingside ditën e sotme. Gjyla akuzohet gjithashtu për komplot për furnizim me lëndë narktoike të klasit B. Një 21-vjeçar i cili u arrestua gjatë operacionit gjithashtu ra në kontakt me substancën dhe mbetet në spital për trajtim, tha policia.

Met tha se të gjithë 11 oficerët u dërguan në spital, por asnjë nga dëmtimet e tyre nuk ishte kërcënues për jetën.