“Në foto me Presidentin lojtarët me ngjyrë zhvendoseshin në fund”, Evra hedh akuza të forta pë racizëm ndaj Federatës

Futbolli francez është tronditur nga akuzat për racizëm të bëra nga Patrice Evra, i cili pretendon se lojtarët me ngjyrë janë trajtuar keq gjatë epokës së tij me ekipin kombëtar.

Evra luajti për Gjelat midis viteve 2004 dhe 2015, megjithëse ishte një figurë kryesore në polemikë e cila ndoqi fushatën e tyre skandaloze të botërorin e vitit 2010.

“Unë jam i detyruar t’i përgjigjem presidenti të Federatës Noel Le Graet, unë jam i detyruar të flas për Federatën franceze, ju e dini shumë mirë se çfarë ndodh atje, sa letra raciste marrim?” shpjegoi Evra në një video në Instagram.

“Dikush tha” Didier merri majmunët e tu dhe shko në Afrikë “sa mesazhe të tilla marrim? Megjithatë, ne i fshehim, unë kam parë disa të tillë. Ne madje kemi marrë pako plot me feçe”, vazhdoi ish-mbrojtësi i Manchester United rrëfimin e tij.

LEXO EDHE  Lok.Moscow-Bayern Munich, publikohen formacionet zyrtare

Evras insiston se çështja e racizmit nuk janë menaxhuar aspak mirë nga drejtuesit e Federatës francez të Futbollit.

“Ne kemi vende të caktuara për të ngrënë, por sa herë që vinin Presidenti apo politikanët, çdo gjë ndryshonte. Isha i ulur në një vend, por papritmas më ulnin në fund të tavolinës, ku natyrisht uleshin Sakho dhe Sagna (dy lojtarë tjerë me ngjyrë). Drejtuesit e Federatës ulnin Hugo Lloris dhe Laurent Koscielny (dy lojtarë të bardhë) dhe Presidentin në mes të tavolinës, por ata e dinin se kështu ishin rregullat e lojës, sepse kur Presidenti donte foto me lojtarët duhej patjetër të ishin Lloris dhe Koscielny dhe jo Sakho e Sagna”, u shpreh Evra.