“Muzika të le shtatzënë”, shpërthejnë memet në rrjet ndaj Klosit/ VIDEO+FOTO

Ministri i Turizmit, Blendi Klosi, bëri një deklaratë tejet të çuditshme, duke u shprehur se muzika e përhap koronavirusin me shpejtësi.

Me këtë argument, Klosi shpjegoi pse Qeveria nuk lejon muzikën pas një orari të caktuar, apo pse nuk lejohen klubet e natës të funksionojnë.

“Nuk duhet t’ia bëni pyetjen ministrit të turizmit, se për politikat e turizmit do ishte shumë mirë që të ishin të hapura, por kjo pyetje duhet bërë ekspertëve, që gjykojnë se zonat me muzikë dhe kjo është e vërtetuar janë zonat ku virusi hapet më shumë se në çdo vend tjetër pasi valët e muzikës janë ato që përçojnë virusin, në distancat që jemi ne të dy mund të mos ketë përçim, në distancat ku ka valë muzike përhapja e virusit është më e madhe. Dhe në ambientet me muzikë sidomos ku përdoret pika alkoolike, njerëzit duke qenë më pranë njëri tjetrit, lëshohen më shumë”, deklaroi Klosi ditën e sotme.

LEXO EDHE  Covid 19/ Anulohet miqësorje me Gjibraltarin, Shqipëria do të luaj ‘vëllazërore’ me Kosovën

Pas deklaratës së ministrit të Ramës, në rrjet kanë qarkulluar memet ironizuese.

“Përveçse koronavirusit muzika të lë dhe shtatëzanë”, është ironia e përdorur në njërën prej tyre e cila ka pasur një komentim të shumtë nga ana e ndjekësve.