Ikën kreu i AKU, Robert Lili/ Në vend të tij, anëtari i KQZ-së Bledar Skënderi?

Drejtori i Përgjithshëm i AKU, Robert Lili, pritet të lërë detyrën pas një viti në krye të këtij institucioni.

Në vend të tij do të emërohet një jurist, që përveç detyrës aktuale që mban, ka qenë zv.drejtor i ALUIZNI-t, i Burgjeve, si dhe jurist në Komunën Dajt.

Bëhet fjalë për anëtarin e Komisionit Qëndror të Zgjedhjeve, i cili flitet si emri kryesor për do të marrë drejtimin e Autoritetit Kombëtar të Ushqimit.

Burime nga Ministria e Bujqësisë dhe AKU bëjnë të ditur se, bëhet fjalë për Bledar Skënderin, me profesion jurist, që do të zëvendësojë në detyrë kreun aktual, Robert Lili.

LEXO EDHE  GJKKO dënon me burgim të përjetshëm Orges Bilbilin dhe Anterio Kaloshin

Megjithëse nuk është zyrtare, në të gjitha qarqet në Ministrinë e BUjqësisë dhe veçanërisht në AKU, thuhet se ky do të jetë emrin që do të marrë detyrën e Lilit, për të cilin nuk dihet ende asnjë motiv për largimin nga kjo detyrë.

Pë CV e Bledar Skënderit kliko KETU  / //Alert.al/