‘Temperaturat më të ulëta në 50 vite’/ Moti i keq ‘pushton’ Italinë dhe Shqipërinë, ja çfarë thonë meteorologët

Moti i keq ka goditur jo vetëm Shqipërinë, por edhe vendin fqinj, Italinë, ku shira të rrëmbyer e era e fortë ishin të pranishëm nga veriu në jug të vendit.

Sipas meteorologëve italianë, shtatori i 2020 ka regjistruar temperaturat më të ulëta në 50 vitet e fundit, ku dje vajtën deri ne 4 gradë.

Sipas tyre, ko javë do të sjellë një përmirësim të kushteve të motit, por që nuk do të zgjasë shumë.

LEXO EDHE  Rriten frikshëm rastet me koronavirus, Danimarka planifikon kufizime të reja

Stuhitë me shira të rrëmbyer e ra e fortë do të rikthen sërish, ku e enjtja do të sjellë rryma të ftohta e të paqëndrueshme nga Atlantiku, ndërsa moti i keq do të vijojë edhe gjatë fundjavë.