Rritja e rasteve me koronavirus, Maqedonia e Veriut paralajmëron masa të reja

Maqedonia e Veriut po shqyrton mundësinë e vendosjes së masave të reja në kuadër të luftës ndaj COVID-19.

Mbajtja e maskave në ambiente të hapura, forcimi i kontrolleve në lokalet me më shumë klientë, kufizimi i numrit të udhëtarëve në transportin urban, si dhe vendosja e gjobave më të larta për ata që nuk i respektojnë rekomandimet kryesore të institucioneve shëndetësore, janë disa nga masat.

Ministri i Shëndetësisë i Maqedonisë së Veriut, Venko Filipçe, tha se të dhënat e 14 ditëve të fundit tregojnë se në 100,000 banorë trajektorja e pandemisë ka arritur në 79,2%, ndërkohë që në shtetet e tjera kjo mesatare është 76% .

“Sikur në të gjitha vendet e tjera, edhe te ne ka rritje të numrit të të infektuarve me koronavirus. Qytetarët kanë harruar rëndësinë e respektimit të masave dhe pasojat me të cilat përballemi të gjithë. Vera është pas nesh dhe me të përfundon periudha e qëndrueshme. Rreziku që sjell vjeshta është një alarm serioz që ne duhet të vazhdojmë të veprojmë për të mbrojtur sistemin shëndetësor”, – tha Filipçe.

LEXO EDHE  Sociologia e njohur: Ja problemet që shqetësojnë të rinjtë shqiptarë

Sipas tij, festimet familjare, dasmat – edhe pse të ndaluara – dhe relaksimi i qytetarëve gjatë verës janë arsyet kryesore që kanë çuar në përkeqësimin e situatës me COVID-19, sëmundjen që e shkakton koronavirusi, dhe rritjen e numrit të viktimave dhe të të infektuarve.

“Ne do t’i forcojmë masat dhe kontrollet dhe ju bëj thirrje ta kuptoni mesazhin se situata është shumë serioze”, tha Filipçe.

LEXO EDHE: 

Koronavirusi në Maqedoninë e Veriut – 5 viktima dhe 88 raste pozitive në 24 orët e fundit