Koronavirusi në Shqipëri/ 3 viktima në 24 orët e fundit, rritet numri i të shtruarve në spitale

Tre qytetarë nuk e kanë fituar betejën me Covid-19 në 24 orët e fundit. Bëhet fjalë për një 78 vjeçar nga Peqini, një 80 vjeçare dhe një 87 vjeçar nga Tirana.

Aktualisht, në spitalin ‘Infektiv’ dhe ‘Shefqet Ndroqi’, po marrin trajtim mjekësor, 201 qytetarë të prekur nga koronavirusi, 17 prej tyre në terapi intensive, ndërsa 8 prej tyre të intubuar.

Në 24 orët e fundit në vendin tonë janë regjistruar rastë te reja me koronavirus nga 825 testime të kryera.

Njoftimi nga Ministria e Shëndetësisë

Rritet numri i të shtruarve (201)- Ju informojmë se aktualisht në spitalin Infektiv dhe “Shefqet Ndroqi” po trajtohen 201 pacientë, 17 në terapi intensive, nga të cilët 8 pacientë janë të intubuar.

3 viktima- Ju informojmë se në 24 orët e fundit, me gjithë përpjekjet e mjekëve, e kanë humbur betejën me COVID19 një 78 vjeçar nga Peqini, një 80 vjeçare dhe një 87 vjeçar nga Tirana.

825 testime- Ju informojmë se vijojnë testimet dhe gjurmimi i rasteve të dyshuara në të gjithë vendin, ku në 24 orët e fundit janë kryer 825 testime dhe janë konfirmuar 131 të prekur me virusin SARSCOV2.

LEXO EDHE  Bilanci ditor i Covid/ Katër humbje jete dhe 302 raste të reja. Harta e të prekurve

47 të shëruar- Numri i qytetarëve të shëruar nga fillimi i epidemisë ka kaluar mbi 7 mijë, me 47 qytetarë  që janë të shëruar në 24 orët e fundit.

Harta e të prekurve me koronavirus- 68 të prekur në Tiranë, 8 raste në Lushnje, 6 raste në Shkodër dhe Gjirokastër,  5 raste në Has, 4 raste në Krujë dhe Dibër, 3 raste në Durrës, Korçë, Kavajë, Berat, Divjakë, 2 raste në Kurbin, Devoll, Mat, Pogradec, Delvinë, Roskovec, 1 rast në Kukës, Vlorë, Malësi e Madhe.

COVID-19 – Statistika (22 Shtator 2020)
Testime totale 81364
Raste pozitive 12666
Raste të shëruara 7042
Raste Aktive 5257
Humbje jete 367 (Qarku Tiranë 176, Durrës 46, Shkodër 40, Elbasan 24, Fier 18, Korçë 17, Lezhë 15, Kukës 10, Dibër 8, Vlorë 7, Gjirokastër 4, Berat 2).

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:
Tiranë 2603
Durrës 564
Shkodër 380
Lezhë 301
Elbasan 297
Korçë 251
Fier 240
Vlorë 193
Kukës 150
Berat 114
Dibër 82
Gjirokastër 82.