Bundesliga/ Luhen gjashtë takime të javës së parë, spikat Dortmund-Monchegladbach

DORTMUND, GERMANY - OCTOBER 19: Mats Hummels of Borussia Dortmund and Lars Stindl of Borussia Moenchengladbach battle for the ball during the Bundesliga match between Borussia Dortmund and Borussia Moenchengladbach at Signal Iduna Park on October 19, 2019 in Dortmund, Germany. (Photo by TF-Images/Getty Images)

Sezoni 2020/2021 i Bundesligës startoi mbrëmjen e djeshme me takimin Bayern Munich-Schalke 04. Në letër një përballje e fortë mes ekipeve, por që në fushën e lojës nuk rezultoi aspak kështu.

Kampionët në fuqi shkatërruan miqtë me rezultatin e thellë 8-0, duke vazhduar kështu formën e jashtëzakonshme të sezonit të kaluar ku fituan edhe tripletën.

Ndërkohë ditën e sotme do të vazhdojë të luhet java e parë teksa në program janë 6-të takime. Ndeshja ku do të përqendrohen sytë e sportdashësve është ajo mes Borussia Dortmund- Monchegladbach.

Verdhezinjtë priten të jenë një rival i denjë për Bayern-in në luftën për titullin kampion duke parë edhe talentet e reja që kanë në skuadër si Erling Haaland dhe Jadon Sancho ndërsa në krahun tjetër Monchegladbach do të kërkojnë përsëri të kualifikohen për në Champions teksa sezonin e fundit e mbyllën në vendin e katërt.

Në prag të kësaj sfide të dyja skuadrat vijnë me probleme, pasi do tu mungojnë disa lojtarë për arsye dëmtimi. Për verdhezinjtë vihen re mungesat e Guerreiro, Schmelzer dhe Schulz, ndërkohë për miqtë nuk do të jenë të gatshëm, Lazaro, Poulsen dhe mesfushori Laszlo Benes.

Programi i Bundesligës për ditën e sotme:

Ora 15:30

Eintracht Frankfurt-Arminia Bielefeld

FC Koln-Hoffenheim

Stuttgart-Freiburg

Union Berlin-Augsburg

Werder Bremen-Hertha Berlin

Ora 18:30

Dortmund- B. Monchengladbach