Zbulohet “shënjestra” e atentatit në Tiranë/ Emri

Shënjestra dhe personi që ka mbetur i plagosur në atentatin me tritol mbrëmjen e sotme në Tiranë është Preng Gjini, raporton Abcnews.

Ai është vëllai i Armando (Tonin) Gjinit, që u ekzekutua në Rrëshen, më 19 gusht 2019.

Në maj të 2019-s, Armando Gjinit i vendosën një sasi eksplozivi në sedilje, e cila fatmirësisht nuk shpërtheu. Gjini deklaroi në atë kohë se kishte marrë makinën tip ‘Benz’ për të dërguar fëmijë në shkollë dhe se pakon me lëndën plasëse të llojit eksploziv, ka munduar ta diktojë vetëm pasi është rikthyer në banesë.

Ai lajmëroi menjëherë autoritetet për këtë gjë, të cilët e spostuan në një distancë të largët nga pallatet duke bërë shpërthimin e kontrolluar.

LEXO EDHE  Kodi Zgjedhor/ VV: Sovranitet, por jo për konsolidimin e autokracisë

Në atë kohë Tonini u shpreh se nuk kishte konflikte me asnjë njeri, por mediat raportonin se ai ishte ushtari i Met Kananit, baronit të drogës.

45-vjeçari u arrestua vitin e kaluar në datë 12 maj të 2018 si pjesë e bandës së Met Kanani, në kuadër të operacionit ‘Precizioni’.

4 ditë pas arrestimit Gjini u lirua nga burgu.

Met Kanani njihet si baroni shqiptar i drogës. Ai është përfolur edhe nga mediat turke për shkak të famës që ka marrë në atë vend si koka e një rrjeti traifkantësh.