Manchester City-Lyon, formacionet e mundshme

Çerekfinalja e fundit e Ligës së Kampionëve do të zhvillohet mes Manchester Cityt dhe Lyonit, ku do të kompletohet katër gjysmëfinalistët.

Pasi mposhti Real Madridin, skuadra e Pep Guardiolas do ta ketë përballë Lyonin, që mposhti Juventusin.

Kjo nuk është hera e parë që këto dy skuadra janë takuar në Ligën e Kampionëve. City dhe Lyon ishin në të njëjtin grup në sezonin 2018/19, ky francezët kanë statistika më të mirë me një fitore dhe një barazim.

Pep Guardiola ka një mungesë të madhe, pasi Sergio Aguero nuk do të jetë gati, ndërsa ai pritet të luajë me formacionin 4-3-3. Gabriel Jesus pritet të jetë në sulm, i përkrahur nga Raheem Sterling dhe Riyad Mahrez.

LEXO EDHE  Barcelona “asfalton” Villarealin, Koeman debuton me fitore

Në krahasim me kundërshtarët e tyre, Lyon kanë shumë lëndime. Youssouf Koné, Maxëel Cornet, Jason Denayer dhe Kenny Tete janë në dyshim.

Anthony Lopes do të jetë në portë, ndërsa pika më e fortë mbetet mesfusha me Houssem Aouar, Bruno Guimaraes dhe Maxence Caqueret.

Memphis Depay prite të luajë në sulm me partner Moussa Dembelen.

Formacionet e mundshme:

Manchester City (4-3-3):  Ederson; Walker, Fernandinho, Laporte, Cancelo; De Bruyne, Rodri, Silva; Mahrez, Jezus, Sterling

Lyon (3-5-2):  Lopes; Denayer, Marcelo, Marçal; Dubois, Caqueret, Guimaraes, Aouar, Cornet; Dembele, Depay.