Macron viziton Libanin pas shpërthimit në Bejrut: Vendit i duhen reforma të thella!

French President Emmanuel Macron gestures towards residents as he visits a devastated street of Beirut, Lebanon, on August 6, 2020 a day after a massive explosion devastated the Lebanese capital in a disaster that has sparked grief and fury. - French President Emmanuel Macron visited shell-shocked Beirut Thursday, pledging support and urging change after a massive explosion devastated the Lebanese capital in a disaster that has sparked grief and fury. (Photo by Thibault Camus / POOL / AFP)

Presidenti francez Emanul Macron, u bë udhëheqësi i parë që vizitoi Bejrutin e tronditur rëndë. Kreu i Elizesë ofroi mbështetjen e popullit francez dhe bëri thirrje për ndryshim pas shpërthimit shkatërrues të së martës. Libani nuk është vetëm, pohoi Macron para se të zotohej se Parisi do të koordinonte përpjekjet globale për rimëkëmbjen e Bejrutit.

Por presidenti francez paralajmëroi gjithashtu vendin e zhytur në krizë ekonomike, se do të fundosej edhe më shumë nëse nuk vinte në zbatim reforma urgjente. Macron vizitoi fillimisht zonën e portit, të kthyer tashmë në një pirg rrënojash.

LEXO EDHE  Debati i parë Trump-Biden

Më pas kaloi përmes lagjeve të goditura më rëndë, mes thirrjeve të qytetarëve të zemëruar me politikën. Numri një i Parisit tha se nuk kishte ardhur për të mbështetur regjimin dhe siguroi se ndihma franceze nuk do të përfundonte në duart e të korruptuarve.