VIDEO/ Apeli i fortë i Ermonela Jahos: Ja 3 hapat që ju mbrojnë nga Covid-19

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu ka ndarë një videomesazh drejtuar qytetarëve nga sopranoja e njohur Ermonela Jaho.

Në mesazhin e saj Jaho u drejton apel qytetarëve të respektojnë masat e distancimit social, higjenës personale dhe vendosjen e maskave mbrojtëse si te vetmet armë që mund të na mbrojnë nga infektimi me COVID-19.

“Kur pandemia ishte në pikun e saj këtu në New York grupi më i ekspozuar ndaj infektimit ishin punonjësit e shëndetësisë, megjithëse në kontakt të përditshëm me të sëmurët ky grup pati numrat më të ulët të të infektuarve vetëm për dy arsye: Mbajtjen e maskave dhe respektimin strikt të higjenës.

Maskat funksionojnë dhe sëbashku me distancimin social dhe higjenën personale janë armët më të mira që kemi në dispozicion për të ruajtur shëndetin tonë, të familjeve tona dhe shoqërisë ku jetojmë.

LEXO EDHE  Maratona e Tiranës, ja rrugët ku bllokohet qarkullimi i automjeteve deri në orën 17:00

Të gjithë jemi të lodhur nga COVID19, por virusi nuk njeh lodhje. I vetmi opsion që kemi deri në zhvillimin e vaksinave dhe mjekimeve të tjera antivirale janë maskat, distanca dhe higjena personale.

Ky virus nuk prek vetëm personat në moshë të thyer dhe dëmet që shkakton në shëndet nuk janë vetëm për personat që nuk i mbijetojnë dot, por edhe për ata që shërohen të cilëve ju lë pasoja për muaj të tërë. Edhe nëse rreziku për grupmoshën tuaj është i ulët mendoni për prindërit, gjyshet dhe gjyshërit tuaj.

Duke shpresuar që vaksina dhe mjekimi antiviral të zhillohen sa më shpejtë, ju ftoj të fitojmë kohë, duke ngadalësuar përhapjen me mjetet që kemi në dorën tonë, mbajtjen e maskave, distancimin social dhe higjenën personale”, shprehet Ermonela Jaho