Rikthehet Europa League/ Man.United me “një këmbë” në çerekfinale, Interi sfidon Getafen

Europa League rikthehet ditën e sotme teksa do të zhvillohen katër sfida ku skuadrat do të kërkojnë kualifikimin për në çerekfinale.

Sonte në mbrëmje do të zhvillohen 4 sfida, 3 prej të cilave e kanë luajtur ndeshjen e vajtjes përpara se sa futbolli të ndalej, ndërkohë që Inter-Getafe që është edhe dueli më interesant i ditës do të luhet me një ndeshje teke në Gelsenkirchen për të përcaktuar se cila skuadër do të shkojë në çerekfinale.

Manchester United ka një  takim miqësor ndaj Lask Linz. Skuadra e Solskjaer ka fituar 0-5 sfidën e parë në Austri dhe duhet thjesht të zhvillojë një ndeshje formale për të vijuar më tej në çerekfinalet e kompeticionit.

LEXO EDHE  Conte: Vidal lojtar polivalent, objektivi ynë të konfirmohemi në Europë

Interesante është sfida mes Copenhagen dhe skuadrës së sapo shpallur kampione e Turqisë Istanbul Basaksehir. Ndeshja e parë e zhvilluar në mars përfundoi 1-0 në favor të ekipit turk pas golit të Viscës, një rezultat që mban gjithçka të hapur në takimin  e kthimit në Telia Parken të Copenhagenit.

Shakhtar Donetsk ka kryer një hap të rëndësishëm drejt çerekfinaleve pas fitores 1-2 në ndeshjen e parë në “Volksvagen Arena” përballë Wolfsburg. Tashmë kampionëve të Ukrainës U duhet vetëm pak kujdes në Olimpiski të Kievit  për të qenë në çerekfinalet e Uefa Europa Leagues.