Ciro Immobile fiton “Këpucën e Artë”, çmimi rikthehet në Serie A pas 13 vitesh

ROME, ITALY - JANUARY 18: Ciro Immobile of SS Lazio celebrates after his third goal 5-0 ,during the Serie A match between SS Lazio and UC Sampdoria at Stadio Olimpico on January 18, 2020 in Rome, Italy. (Photo by MB Media/Getty Images)

Tani është zyrtare: Ciro Immobile ka fituar edicionin 2020 të Këpucës ëë Artë.

Kundërshtari i fundit që i kishte mbetur ishte Cristiano Ronaldo, të cilit do t’i ishte dashur një poker kundër Roma-s për ta kapur, por mungesa e grumbullimit të portugezit për ndeshjen e fundit të Serisë A ka dekretuar triumfin e sulmuesit bardhekaltër.

Me 35 gola të realizuar (deri tani) dhe 70 pikë në total është ai golashënuesi më i mirë i këtij sezonit. Titulli kthehet në Itali pas 13 vitesh dhe mbetet në kryeqytet: i fundit që e ka fituar, në fakt, ka qenë Francesco Totti në sezonin 2006/07.

LEXO EDHE  Probleme në prapavijë tek Vllaznia, Brdaric vuan mungesën e dy titullarëve

Nga ajo kohë ka qenë një dominim i La Liga-s dhe, natyrisht, i dyshes Messi-CR7: në 2008-ën e ka fituar portugezi me fanellën e Manchester United, më pas, nga 2009-ta në 2019-ën, vetëm triumfe spanjolle.