Dy viktima / Tërmeti shembi pallatin prej ndërhyrjeve në lokal, arrestohet pronari (EMRI)

Policia ka mundur të arrestojë pas disa muajsh shtetasin Artur Terziu, pronari i lokalit “Barons” në Durrës, i cili kishte ndërhyrë në strukturën e njërit prej pallateve në qytetin bregdetar, që u shemb nga tërmeti i 26 nëntorit 2019.

Si pasojë e shembjes së pallatit kanë humbur jetën disa persona.

“Kishte bërë ndërhyrje në biznesin e tij lokal dhe për pasojë u shemb pallati 6-katësh nga tërmeti i datës 26.11.2019, Policia e Durrësit ndalon pronarin e lokalit “Barons”, i cili ishte i shpallur në kërkim për veprën penale “Vrasja në rrethana të tjera cilësuese”.

LEXO EDHE  Helmimet në Krujë, të shtruar në spital edhe fëmijë/ Ja çfarë po hetohet

Specialistët për Hetimin e Krimeve në Komisariatin e Policisë Durrës ekzekutuan urdhrin e ndalimit për shtetasin A. T., 44 vjeç, banues në Durrës.

Për këtë shtetas, Gjykata e Shkallës së Parë Durrës ka caktuar masën e sigurisë “Arrest në burg “, pasi dyshohet se nga ndërhyrjet që ka bërë në biznesin e tij lokal, në lagjen nr. 6 dhe nga tërmeti i datës 26.11.2019 është shembur pallati 6-katësh dhe si pasojë humbën jetën 2 shtetase.

Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Durrës, për veprime të mëtejshme”, thuhet në njoftimin e policisë.