“Në Shqipëri duhet rotacion politik”/ Buzhala: Thaçi duhet të hetohet

Gazetari Berat Buzhala tha në emisionin A-Show në Syri Tv se në Shqipëri është i nevojshëm rotacioni politik.

“Nuk e di se kur janë zgjedhjet në Shqipëri, por vendi ka nevojë për një rotacion politik. Vizita e Bashës ishte shumë korrekte dhe e duhura për të dhënë një mësazh unifikimi”, ka thënë Buzhala.

Lidhur me akuzat ndaj Hashim Thaçit, Buzhala tha se ai duhet të shkojë të hetohet, e ka detyrim.

“Thaçi akuzohet për 100 vrasje. Qeveria e formuar psa Rambujes, mori vendim për të krijuar qeveri me kryeministrin Thaçi.

Në këtë periudhë, Thaçi ka pasur pushtet dhe gjatë kësaj kohe kanë ndodhur shumë vrasje në Kosovë. Ka qënë shumë pak në Kosovë, ka qënë udhëheqës politik gjatë luftës dhe ska pasur pushtet. Pas Rambujes kanë ndoushutr shumë vrasje si mes shqiptarëve, ashtu dhe mes serbëve.

LEXO EDHE  Koronavirusi në Greqi/ 34 v*ktima dhe 3585 raste të reja

Por Thaçi ka marë njeriun e duhur për mbrojtje. Gëzon mbrotje denjitoze me avokatin, por sesi do ta paguaj do e shohim. Duke pasur përgjegjësi komanduse në atë kohë, do ndiheshim shumë të nderuar të gjykohet edhe Thaçi sepse kanë ndodhur vrasje enigmatike të bujshme mes shqiptarëve”, tha ai.