Çudirat nga Kuvendi/ Kushtetutën e ndryshojnë me mbledhje online, në lokale rrinë bashkë

Në lokale rrijnë bashkë, por mbledhjet i bëjnë online. Kjo ndodh me deputetët shqiptarë, të cilët vendosën një rekord, kur edhe diskutimet për ndryshimet Kushtetuese, madje edhe miratimin e tyre nga Komisioni i Ligjeve dhe Këshilli i Legjislacionit e bënë online.

Në fillim të seancës së sotme parlamentare, kreu i Kuvendit, Gramoz Ruçi, kërkoi nga deputetët e pranishëm në sallë që të vendosin maskën mbrojtëse.

“Ne duhet të jemi të parët për zbatimin e masave dhe nuk ka vend për të neglizhuar ne të parët dhe për të kërkuar nga zgjedhësit se kjo betejë fitohet. Kush është pa maskë në sallë të vendosë maskën, kjo është e para.

LEXO EDHE  Moti i keq, trageti me 129 pasagjerë nuk arrin të ankorohet në portin e Vlorës

Këtë e bën e gjithë bota, gjithë protokolli dhe parlamentet e botës. Edhe krerët e shteteve më të fuqishme takohen dhe diskutojnë online”, tha Ruçi

Por deputeti Korab Lita u shpreh se është e kotë të bëjmë mbledhjet online, kur deputetët rrinë grumbuj në kafe.