“Kam ilaç kundër COVID-19”, pranga mjekut popullor dhe nipit /Pamjet e arrestimit

Policia e Lezhës ka finalizuar operacionin policor e koduar “Kuruesi i rremë”, duke vënë në pranga dy persona.

Frederik Frrokaj dhe nipi i tij Henri Frrokaj, prodhonin ilaçe në mënyrë artizanale dhe ia shisnin qytetarëve me pretendimin se do t’i shëronte nga COVID-19.

”Bazuar në provat e grumbulluara u organizua dhe u finalizua operacioni policor i koduar “Kuruesi i rremë”, në kuadër të të cilit u kapën dhe u arrestuan në flagrancë shtetasit: F. F., 57 vjeç dhe nipi i tij, shtetasi H. F., 30 vjeç, banues në Mamurras”, thuhet në njoftimin e plicisë.

Operacioni u krye nga strukturat e Hetimit të Krimit në DVP Lezhë, në bashkëpunim  të ngushtë me Komisariatin e Policisë Kurbin dhe Lezhë.

Frederik Frrokaj, nëpërmjet rrjetit social Facebook bënte thirrje për prodhim të substancave për kurimin e virusit COVID-19 nga një përzierje e acidit klorhidrik me H2O, duke pretenduar se me këtë përzierje kishte shpikur ilaçin për kurimin e këtij virusi.

LEXO EDHE  "Vettingu i rremë i Sokol Sadushit"/ Berisha: Njëlloj si betimi i hajdutëve para Sahitit

Ndërkohëm, nipi i tij u kap në flagrancë në një lokal, ku po i shiste ilaçin një klienti.

Nga kontrolli në banesën e 57-vjeçarit u gjetën baza materiale, medikamente dhe preparate që shërbenin për të përgatitur ilaçin që këta shtetas tregtonin.

Ai pasi bënte prodhimin e këtyre medikamenteve në kushte artizanale dhe jashtë kushteve laboratorike, në kushte shtëpie, ia jepte snipit të tij, pasi takonte personat e interesuar, dhe ua shiste atyre kundrejt pagesës 20.000 lekë të reja, me premtimin se shëronin COVID-19.

Materialet do t’i kalojnë Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Kurbin, për veprat penale “Mashtrimi”, “Prodhimi i kundërligjshëm i artikujve dhe mallrave industrialë e ushqimorë”, “Fshehja e të ardhurave” dhe “Tregtimi dhe transportimi i mallrave që janë kontrabandë”, njoftoi policia.