Simeone “minierë ari”: Tekniku argjentinas përgjegjës për më shumë se 400 milion euro të ardhura për Atletico Madrid

Diego Simeone jo vetëm që ka revolucionarizuar Atletico Madrid në fushë, por e ka bërë këtë edhe jashtë saj. Tekniku argjentinas përgjatë 8 viteve të tij në klub e ka kthyer Atleticon në një nga klubet më të pasur në botë.

Fitorja 1-0 ndaj Real Betis mbrëmjen e djeshme, bëri që skuadra kryeqytetase spanjolle të siguronte pjesëmarrjen në Ligën e Kampionëve për herë të tetë radhazi nën drejtimin e tij.

Simeone e ka dërguar Atletikon në Ligën e Kampionëve një herë si kampion i La Ligës, dy herë si nënkampion dhe katër herë duke përfunduar në vendin e tretë.

LEXO EDHE  Mbyllen dy takimet e para në Europa League, ja rezultatet

Kjo ka rezultuar në rritjen e financave të klubit. Vitin e kaluar edhe pse skuadra u eliminua që në raundin e 1/16-ve në Ligën e Kampioneve skuadrës iu shtuan në buxhet plot 85 milionë euro.

Në total, në ato shtatë pjesëmarrje radhazi në Champions, Atletico Madrid ka arkëtuar më shumë se 417 milion euro.