Situata jashtë kontrollit, rekord rastesh të reja dhe vdekjesh/ Çfarë po ndodh

Ditën e sotme Ministria e Shëndetësisë bëri të ditur zbulimin e 93 rasteve të reja me koronavirus nga 420 testime të kryera, shifër kjo më e larta e të infektuarve që prej 9 marsit, kur zyrtarisht në Shqipëri u zbulua pacienti i parë me Covid-19.

Por gjithashtu, dita e sotme u regjistrua një tjetër bilanc i zin ë raport me numrin e pacientëve që humbin jetën. Sipas shifrave zyrtare të publikuara nga Ministria e Shëndetësisë 4 pacientë të shtruar në infektiv dhe që ishin në intubim kanë humbur jetën.

Po referuar shifrave zyrtar, ditën e sotme janë shëruar vetëm 6 pacientë, që është edhe shifra më e ulët e raportuar prej fillimit të qershorit nga Ministria e Shëndetësisë, ndërkohë që në raportimet e mëparshme, pacientët e shëruar ishin rreth 40.

LEXO EDHE  Këto janë zonat që do të kenë ndërprerje energjie në Tiranë

Po sipas shifrave të Ministrisë së Shendëtësisë, në Tiranë janë evidentuar 62 raste, shifra më e lartë e regjistruar në kryeqytet që prej shfaqjes së pandemisë në mars të 2019.

Referuar shifrave, por edhe gjendjes së pacientëve të shtruar në spital, duket se situata e koronavirusit në Shqipëri ka dalë jashtë kontrollit.

Pavarësisht apeleve drejtuar qytetarëve për të ruajtur distancën sociale dhe për të ruajtur higjenën personale, situata po rëndohet dhe ndoshta duhet një strategji e re, konkrete dhe që të përshtatet me hapjen.