Kapen duke transportuar 6 emigrantë të paligjshëm, 3 në pranga

Tre persona janë arrestuar nga policia e Pogradecit, pasi u kapën duke transportuar 6 emigrantë të paligjshëm. Gjatë operacionit të koduar “Perimetri” u vunë në pranga shtetasit K. N., 27 vjeç, G. Gj., 27 vjeç dhe R. M., 30 vjeç, të tre banues në Lezhë.

Policia njofton se tre personat janë kapur nga shërbimet e policisë në aksin rrugor Pogradec-Qafë Thanë, në afërsi të fshatit Hudënisht, duke transportuar në bashkëpunim me njëri-tjetrin, në drejtim të Tiranës, me tre automjete, gjashtë emigrantë të paligjshëm.

Atyre, kundrejt fitimit prej 900 euro secilit, iu kishin premtuar kalimin drejt vendeve të BE-së.

Gjithashtu gjatë kontrollit të dokumentacionit të këtyre shtetasve, rezultoi se shtetasi K. N., drejtonte mjetin pa leje drejtimi dhe me kontratë qiraje të mjetit të dyshuar si të falsifikuar, e cila iu sekuestrua në cilësinë e provës materiale.

LEXO EDHE  Blindohet Gjykata e Pogradecit/ Vendoset masa e sigurisë për Mariglen Topuzin

Materialet në ngarkim të tyre i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Korçë për veprat penale “Ndihma për kalim të paligjshëm të kufijve, kryer në bashkëpunim”, “Falsifikimi i dokumenteve”, “Drejtimi i automjeteve në mënyrë të parregullt”, njoftoi policia.

Prej disa vitesh, vendi ynë është përdorur si tranzit për emigrantët e vendeve të Lindjes së Mesme, për të shkuar drejt Bashkimit Evropian.