Zgjedhorja, Gjata: Rama të lerë lojrat për prishjen e marrëveshjes së 5 qershorit

Sekretari për Çështjet Ligjore në PD, Çlirim Gjata i ka cilësuar si lojëra të Kryeministrit Edi Rama, takimet me opozitën parlamentare. Gjata tha se Rama po tenton me çdo kusht të prishë marrëveshjen politike të 5 qershorit për zgjedhjet.

Në një intervistë për Ora News, Gjata u ndal vetëm te kërkesa për rritjen e pragut në 5% duke u shprehur se duhet të jesh naivë që të besosh se kjo është kërkesë e atyre deputetëve, një pjesë e të cilëve janë kryetarë të partive të vogla, pasi me një prag të tillë nuk hyjnë dot kurrë në Kuvend.

Në njëjtin mendim ndan edhe për ndalimin e koalicioneve zgjedhore.

“Ju mendoni se këta parlamentarë paskan idenë madhore që të heqin koalicionet parazgjedhore, të rrisin pragun 5%. Shumica e tyre janë kryetarët të partive të vogla, partitë e vogla vetëm me koalicion parazgjedhor mund të fusin një apo dy deputetë në parlament.

Me prag 5% nuk shkojnë kurrë. Si e kërkojnë ndryshimin e Kushtetutës për t’ja futur vetes?! A ka njeri që e bëson këtë? Pas tyre është Edi Rama, është dora e Edi Ramës.

E ka shkruar dhe ata kanë firmosur. Nuk ka opozitë parlamentare, ka shërbëtorë të Edi Ramës që kërkojnë me nxitjen e tij të ndryshojë gjoja sistemi. U arrit marrëveshja e 5 qershorit ku firmosi edhe opozita parlamentare dhe ka një pikë aty që thotë nuk do të kërkojmë ndryshim sistemi kësaj radhe.

LEXO EDHE  Situata te "Covid2", 10 të shtruar nga moshat 25-40 vjeç/ Apeli i mjekes

E ka firmosur, a bëhet marrëveshje me këta? Pse e firmose? Rama i fut këta për presion. Marrëveshja u përshëndet nga Pompeo. Nëse Rama kërkon të prishë marrëveshjen, do ta prishë me ndërkombëtarët. Ai e di mirë, këto janë lojëra që bën. Sa më shpejt të miratohet kodi i ri aq më mirë është. Çfarëdo metode të përdorë do ti humbë zgjedhjet”, tha zyrtari demokrat.

Gjata komentoi edhe arrestimin e ish-kryebashkiakut të Vorës, Agim Kajmaku, pas 8 muajsh në arrati. Sipas tij, policia ka qenë në dijeni se ai ndodhej në spital por vetëm tani mori urdhrin politik për arrestim.

“Është Edi Rama ai që gjithmonë kur kërkon të gjejë kandidatë, patjetër do të gjejë persona të inkriminuar, mund të fitonte zgjedhjet i vetëm por nuk mund të punojë pa lidhjet e tij kriminale. Është subjekt i ligjit të dekrimninalizimit dhe fakti që nuk e kishte deklaruar është vepër penale më vete. U mjaftuan thjesht me heqjen e mandatit, pastaj pati probleme me Edi Ramën. Kjo tregon ndikimin e Ramës mbi prokurori. Tani 8 muaj ku ishte policia? Policia e ka ditur ku ka qenë.Por si duket tani mori udhrin, u bë pak e trashë puna e tij. Policia është shndërruar në një institucion politik që zbaton vetëm urdhrat e Edi Ramës”, u shpreh Gjata.