Zgjedhjet në Universitete/ Boçi: Shahini të shtyjë mandatet e drejtuesve

Ish-deputeti demokrat Luçiano Boçi në një intervistë për Syri TV ka reaguar lidhur me zgjedhjet në Universitete, ndërsa theksoi se rregullorja parashikon një periudhë zgjedhore jo vetëm 30 ditore por edhe më ta gjatë.

Sipas tij, argumentat e pandemisë të nxjerra nga Ministra e Arsimit nuk qëndrojnë.

“Pandemia nuk ka një prespektive zgjidhjeje, por kjo nuk e pengon Besa Shahinin që të shtyjë mandatet e drejtuesve aktualë që lancimi i kandidatëve të jetë brenda nje procesi normal.

LEXO EDHE  Covid 19/ OBSH hyn në bisedime me Rusinë për vaksinën

Dhe jo të bëjmë gjera të shpejta të nxituara për të arritur qëllime të mbrapshta. Siç është përcaktrimi i emrave në zyrat politike kryeministrore.

Këto janë zgjedhje antikushtetuese dhe antiligjore”, tha Boçi.

Ai shprehet se duhet të shtyhen zgjedhjet sepse kemi vetëm Ministrinë që kërkon bërjen e zgjedhjeve pasi kërkon që të mbahen zgjedhje të nën trysni politike në universitete.