Formula 1 gati për sezonin e ri, Mercedes dominon provat e lira në Austri

Sezoni i ri i Formulës 1 është gati të ngrejë siparin këtë fundjavë me Çmimin e Madh të Austrisë, ndërsa gjatë ditës së djeshme janë zhvilluar edhe provat e lira.

Dy sezonet e provave të lira janë dominuar nga makinat Mercedes, pasi fillimisht ishte kampioni në fuqi i botës Leëis Hamilton dhe më pas shoku i tij i skuadrës Valteri Bottas, që regjistruan kohët më të mira.

LEXO EDHE  Europa league/ Inter-Bayern Leverkusen, publikohen formacionet zyrtare

Vetëm vendi i katërt në një prej sezoneve për pilotin gjerman të Ferrarit, Sebastian Vettel, ndërsa akoma më mbrapa përfundoi piloti tjetër i skuadrës italiane, Charlse Leclerc, që vendosi vetëm kohën e 9 më të mirë.

Provat zyrtare të Çmimit të Madh të Austrisë zhvillohen sot në orën 15:00.