“Jam në spital”/ KPK shtyn seancën për prokurorin e Gjirokastrës Spartak Çoçoli

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit KPK shtyu sot seancën dëgjimore me prokurorin e Gjirokastrës, Spartak Çoçoli, pasi ky i fundit njoftoi se ishte i sëmurë.

Kryesuesi i trupit gjykues, Lulzim Hamitaj tha se prokurori Çoçoli kishte lajmëruar përmes postës elektronike mungesën e tij 20 minuta para se të niste seanca dëgjimore. Sipas njoftimit, subjekti e kishte të pamundur të paraqitej, pasi ishte i sëmurë dhe gjendej në spital. Hamitaj tha se Çoçoli nuk kishte dorëzuar ndonjë dokument për të provuar se ishte i sëmurë, por kishte sqaruar në email se do t’i dërgonte në orët në vazhdim.

LEXO EDHE  U infektua nga COVID, ndahet nga jeta zyrtari i PS në Tiranë

Hamitaj bëri me dije se trupi gjykues vendosi të shtyjë seancën për një afat të pacaktuar, në pritje të dokumentacionit nga subjekti i rivlerësimit.

Spartak Çoçoli e ka filluar karrierën në sistemin e drejtësisë në vitin 1991 dhe ka punuar për më shumë se dy dekada në Prokurorinë e Gjirokastrës. Në janar 2019, Çoçoli u pezullua nga detyra pas përfshirjes së tij në një hetim të Prokurorisë së Krimeve të Rënda, ku dyshohej për veprën penale të korrupsionit. Aktualisht, çështja e tij ndodhet në SPAK, ndërkohë që Çoçoli ka mohuar akuzat.