Havana rihapet pa turistë

Kryeqyteti kuban nisi sot fazën e rihapjes pas më shumë se tre muajsh bllokimi, por pa turistë në rrugët e tij, sipas Reuters.

Qyteti me 2,2 milionë banorë është i fundit nga provincat e Kubës që hyn në fazën e parë të një procesi trefazor drejt normalitetit të ri.

Banorët e Havana-s mund të përdorin edhe një herë transportin publik dhe taksitë private, të shkojnë në plazh dhe qendra të tjera pushimi në natyrë.

LEXO EDHE  Gjermania shënon shifrën më të lartë të rasteve me COVID që prej Majit

Përsa i përket turizmit, edhe pse disa hotele janë të hapura në disa ishuj të izoluar, ende nuk ka ndonjë tregues se kur Havana dhe qytetet e tjera mund të lejojnë kthimin e vizitorëve të huaj