VIDEO/ Arrestohen 29 persona, organizata furnizohej nga shqiptarët me drogë, armë e municione

Një operacion i gjerë antidrogë është kryer nga policia e Potenzas dhe Materas, pas hetimeve nga DDA dhe Prokuroria Italiane.

Policia arrestoi 29 persona, të cilët akuzohen për trafik droge të sasive të konsiderueshme, armë dhe municione luftarake përfshirë edhe lëndë plasëse etj.

Operacioni i koduar “Paride”, nisi hetimet në dhjetorin e kaluar në Bernalda, ku u sekuestruan 2 kg kokainë, 2.7 kg hashash, 2 pushkë gjuetie, 5 pistoleta gjysëm automatike, rreth 5000 plumba të kalibrit dhe potencialeve të ndryshme, 4.5 kg lëndë shpërthuese, pajisje eksplozivi si objekte dhe siguresa.

Të arrestuarit kishin përqendruar aktivitetin e tyre në territorin Lucanian dhe Italinë qendrore. Nga hetimi u zbulua se të arrestuarit furnizoheshin kryesisht nga shqiptarët të cilët ishin në gjendje të blinin sasi të mëdha droge dhe kishin lidhje me klanet më të rrezikshme mafioze.

LEXO EDHE  Manjani: Një shtet e mban ushtrinë se mund t´i duhet, po ne për çfarë na hyn në punë

Shoqata ishte e ngarkuar dhe gjithashtu ishte në gjendje të furnizonte armë, municion dhe materiale eksploduese nëse është e nevojshme.

Operacioni i sotëm antidrogë u krye nga më shumë se 150 agjentë të Policisë së Shtetit që i përkisnin Skuadrës së Lëvizshme të Potenza dhe Matera, nga stafi i Selisë së Policisë Lucan, nga departamentet e parandalimit të krimit “Basilicata”, Puglia “,” Campania “,” Lazio “Dhe” Calabria “, si dhe njësitë e qenve të Nettuno, Napoli dhe Vibo Valentia si dhe me mbulimin ajror të një helikopteri të Departamentit të Fluturimeve në Reggio Calabria.