Covid-19 në Shqipëri, konfirmohen 45 raste të reja/ Ja si shpërndahen

Në 24 orët e fundit, në Shqipëri, janë konfirmuar 45 raste me koronavirus, një shifër kjo më e ulëta në 3 javët e fundit.

Ministria e Shëndetësisë raportoi se rastet e reja shpërndahen 21 në Tirane, 10 në Shkoder, 4 në Elbasan, nga 3 në Delvine e Kurbin dhe nga 1 në Kukës, Lezhë, Krujë dhe Sarandë.

Në spitalin Infektiv po trajtohen 71 pacientë, 10 ne terapi intensiove dhe 2 të intubuar në gjendje të rëndë.

Sipas ISHP, lajmi i mirë është se në 24 orët e fundit janë shëruar 57 qytetarë, duke e çuar në 1516 numrin e të shëruarve që nga fillimi i epidemisë.

Në vendin tonë aktualisht janë 999 persona aktivë me COVID19, kryesisht në Tiranë, Shkodër, Durrës.

LEXO EDHE  Itali/ 7 viktima dhe 188 raste të reja në 24 orët e fundit

Numri i rasteve të rritura në 2 javët e fundit e ka vendosur sistemin shëndetësor në gadishmëri të shtuar, por në të njejtën kohë është edhe një apel për të gjithë qytetarët për të qenë bashkëpunëtorë në këtë betejë.

COVID-19 – Statistika (1 Korrik 2020)
Testime totale 27303
Raste pozitive 2580
Raste të shëruara 1516
Raste Aktive 999
Humbje jete 65 (Qarku Tiranë 36, Durrës 11, Fier 5, Vlorë 2, Shkodër 9, Kukës 1, Elbasan 1)

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:
Tiranë 367
Durrës 201
Shkodër 150
Vlorë 110
Fier 47
Lezhë 42
Korçë 28
Kukës 19
Elbasan 16
Gjirokastër 7
Berat 6
Dibër 6