Në këtë vend i nxehti po vret më shumë njerëz se koronavirusi

Vala e të nxehtit që po shënohet në Indi, mund të vrasë më shumë njerëz se koronavirusi. Ky fakt u bë me dije nga Universiteti i Shëndetit Publik në Indi.

Kjo për shkak se temperaturat kanë pësuar një rritje deri në 50 gradë, në qytetin e

Churu, të Rajasthan.

Në Neë Delhi, temperaturat kanë shkuar në 47.6 gradë për muajin maj, duke shënuar rekord që nuk është parë prej 18 vitesh.

LEXO EDHE  Lajmi qetësues nga eksperti amerikan: Gati i sigurt që Omicron nuk është më i rrezikshëm se Delta

Doktori Dileep Mavalankar, drejtor i Institutit të Shëndetit Publik, thotë se “Po shënohet një numër i lartë vdekjesh. Vdekshmëria nga i nxehti mund të shkaktojë më shumë raste se koronavirusi”.

Në vitin 2015 në Indi u shënua rekord viktimash nga i nxehti, prej 3500 personash.

Në këtë shtet qysh nga nisja e pandemisë së Covid-19, janë shënuar 5.833 viktima dhe 208.252.