Renditja e Forbes/ Sportistët më të paguar për vitin 2020, nuk kryeson asnjë futbollist

Revista prestigjioze Forbes ka publikuar listën me sportistët që arkëtojnë më shumë para dhe për vitin 2020 në krye të renditjes është legjenda e tenisit Roger Federer.

Pas tij, vijnë dy yjet e futbollit Cristiano Ronaldo dhe Lionel Messi. Kapërcim në këtë renditje ka bërë edhe Neymar i cili pozicionohet në vendin e katërt.

Më pas vendet e mëposhtme, rezervohen nga nga basketbollistë të NBA dhe lojtarë të futbollit amerikan, por pa harruar ikonën e golfit, Tiger Woods.

10) Carson Wentz, NFL – 59.1 milion dollarë (55.1 milion nga pagat, 4 nga sponsorët)

9) Kirk Cousins (NFL) – 60.5 milion dollarë (58 milion nga pagat, 2.5 nga sponsorët)

8) Tiger Woods (Golf) – 62.3 milion dollarë (2.3 milion nga pagat, 60 nga sponsorët)

LEXO EDHE  Vuante nga diabeti dhe kishte nevojë për transplant të veshkave, vdes 33-vjeçarja e Formula 1

7) Kevin Durant (NBA) – 63.9 milion dollarë (28.9 milion nga pagat, 35 nga sponsorët)

6) Stephen Curry (NBA) – 74.4 milion dollarë (30.4 milion nga pagat, 44 nga sponsorët)

5) LeBron James (NBA) – 88.2 milion dollarë (28.2 milion nga pagat, 60 nga sponsorët)

4) Neymar (Futboll) – 95.5 milion dollarë (70.5 milion nga pagat, 25 nga sponsorët)

3) Lionel Messi (Futboll) – 104 milion dollarë (72 milion nga pagat, 32 nga sponsorët)

2) Cristiano Ronaldo (Futboll) – 105 milion dollarë (60 milion nga pagat, 45 nga sponsorët)

1) Roger Federer (Tenis) – 106.3 milion dollarë (6.3 milion nga pagat, 100 milion nga sponsorët)