Sarandë, identifikohet rasti i parë me koronavirus

Në Sarandë është identifikuar rasti i parë me koronavirus. Bëhet fjalë për një shtetase ukrahinase, e cila ka shfaqur simptomat e Covid-19 dhe pas testit ka rezultuar pozitive.

Ky është rasti i parë me koronavirus në qytetin e Sarandës, i cili nuk regjistroi asnjë pacient me Covid-19, gjatë kohës që ishte kulmi i pandemisë.

LEXO EDHE  Situata e pandemisë, Vasili: Jemi zhytur në qorrsokak, s'ka dritë në fund të tunelit

Mësohet se ukrahinasja kishte shkuar si turiste në Sarandë, ndërsa hetimi epidemiologjik pritet të nxjerrë rezultate edhe për kontaktet e saj. Megjithatë shtetasja nga Ukrahina ka deklaruar se nuk ka pasur kontakte të tjera në qytetin e vogël.

Mësohet se prej 7 muajsh ajo ndodhej në Shqipëri dhe jetonte në Tiranë.