Meta: Me Teatrin është kryer një veprimtari e mirëstrukturuar kriminale, shembja provokon paqen

Presidenti Ilir Meta zgjodhi të jepte një mesazh pas një vizite në myftininë e Kavajës këtë të Premte. Në një prononcim për gazetarët, Meta tha se “aktet e fundit bëra publike flasin qartë për një veprimtari të mirëstruktuar kriminale që do të ishte e paimitueshme në çdo kohë”.

Kreu i shtetit u shpreh se shembja e Teatrit Kombëtar është një marrëzi që “do ti vërë kazmën njëherë e përgjithmonë përpjekjeve tona me Maqedoninë për të ecur drejt negociata dhe provokim për paqen në vend për shoqërinë tonë”.

“Sigurisht ishte dhe një kënaqësi e veçantë për të vizituar myftininë e Kavajës dhe për vlerat historike e kulturore që mbart, ndërtuar që në vitet 1700. Por edhe që ajo pësoi kazëm në vitin 1967. Ky është edhe një apel për të mbrojtur trashëgiminë historike dhe kulturore të vendit dhe çdo shembje është e parikuperueshme dhe cënim i trashëgimisë sonë kombëtare. Tetarin më mirë se kushdo tjetër e mbron Kushtetuta dhe konventat ndërkombëtare ku Shqipëria aderon. Ato prevalojnë mbi çdo akt tjetër. Më duket marrëzi e jashtëzakonshme çdo përpjekje për të prishur Teatrin pa shteruar rrugën kushtetuese dhe të plotë të kësaj çështjeje që ka marrë dimension të qartë kombëtar dhe europian. Para se të vija u njoha me reagimin e Komisioneres Europiane për kulturën që bën thirrje për dialog dhe jo për përplasje për tu vëmë kazmën. Kështu jo se kam diçka të re lidhur me deklarimin që bëra, por ende nuk mund ti besoj disa akte që me sa di janë denoncuar nga Aleanca për Mbrojtje  e Teatrit. Me duket një papërgjegjësi përtej çdo ekstremi, përtej çdo llogarie, sepse nuk kemi të bëjmë thjesht me një shkelje të ligjeve dhe të parimeve të shtetit të së drejtës, përgjegjësi penale të personave që do të përfshiheshin në prishjen e Teatrit, por aktet e fundit bëra publike flasin qarët për një veprimtari të mirëstruktuar kriminale që do të ishte e paimitueshme në çdo kohë”, u shpreh kreu i shtetit.

LEXO EDHE  Koronavirusi/ Ja sa viktima dhe sa të prekur pati Italia në 24 orët e fundit

“Na mjaftojnë kujtimet e kohëve të diktaturës, ndaj kishave e xhamive. Në këtë situatë pandemie, në vend që të merremi edhe me menaxhimin më transparent të saj dhe të pasojave ekonomike, nuk mund të bëjmë një marrëzi të tillë ti vëmë kazmën Teatrit Kombëtar që do ti vërë kazmën njëherë e përgjithmonë përpjekjeve tona me Maqedoninë e Veriut për të ecur drejt negociata dhe provokim për paqen në vend për shoqërinë tonë. Shpresoj ende që të ketë një reflektim dhe ato akte që kam parë në media të mos jenë të vërteta”, tha Meta.