Rikthimi i studentëve në auditore/ Marku: Vendimi i Shahinit, kriminal

Pedagogu Mark Marku e konsideroi si kriminal urdhërin e Ministrisë së Arsimit për rikthimin e studentëve në auditore.

“Urdhëri i Ministrisë së Arsimit është një veprim kriminal, i cili nuk merr parasysh jetën e studentëve dhe pedagogëve.

Përveç kësaj ka një kontraditë mes urdhërit të Ministrisë dhe ligjit. Kontradita është se qeveria ka zgjatur deri në qershor gjendje e jashtëzakonshme duke ndaluar grumbullimet masive, ndërsa Ministria nxjerr urdhërin për të hapur universtetet”, tha Marku në emisionin Open.

LEXO EDHE  Covid 19/ Basha: Rama futi në kolaps shëndetësinë, paratë po ja jep mafies së plehrave

Ai tha se në fakultetin Filologjik, në departamentin e tij, janë rreth 1 mijë student të Masterit në vitin e dytë dhe Bachelor të vitit të 3 dhe kemi vetëm 20 salla në dispozicion.

“Është e pamundur hapja e universiteteve pasi çdo ditë do të testohen çdo student dhe do dezinfektohet çdo amjet”, tha Marku.