Der Standard: Ja pse u rrëzua Kurti dhe kur mund të formohet qeveria e re e Kosovës

Gazeta austriake “Der Standard”, ka shkruar për vendimin e Gjykatës Kushtetuese të Kosovës, e cila ka pezulluar dekretin e presidentit Hashim Thaçi, për çështjen e mandatarit për formimin e qeverisë së re.

Gazeta shkruan se formimi i qeverisë së re pritet në fund të muajit maj, ndërsa Kryeministri në detyrë Albin Kurti po bën thirrje për zgjedhje të reja, raporton Bota sot.

“Der Standard” ka përmendur edhe arsyen e rrëzimit të Qeverisë së Kurtit në mars të këtij viti, pas një mosmarrëveshjeje me LDK-në për negociatat me Serbinë.

“Në mars, LKD-ja ngriti një mocion mosbesimi. Sfondi për këtë ishte një mosmarrëveshje për negociatat me Serbinë, e cila ende nuk e njeh pavarësinë e Kosovës”, shkruan gazeta.

Artikullin e plotë të “Der Standard” mund ta lexoni më poshtë:

Gjykata Kushtetuese në Kosovë ndalon formimin e qeverisë së re

Formimi i qeverisë është në pritje deri në fund të majit. Kryeministri i rrëzuar Kurti bën thirrje për zgjedhje të reja

Pesë javë pas rënies së Qeverisë në Kosovë, Gjykata Kushtetuese ka ndaluar formimin e një qeverie të re. Gjykata e pezulloi në mënyrë prove të premten një dekret nga Presidenti Hashim Thaçi, i cili i kishte dhënë një politikani nga partia e qendrës së djathtë LDK-ja, mandatin e qeverisë. Formimi i qeverisë tani është në pritje deri në një vendim gjyqësor përfundimtar në fund të majit.

LEXO EDHE  Koronavirusi në Maqedoninë e Veriut/ 29 viktima dhe 1069 raste të reja në 24 orë

Qeveria e kryeministrit Albin Kurti u rrëzua me votë mosbesimi në fund të marsit pas vetëm 50 ditësh në detyrë. Shteti i vogël i Ballkanit u zhyt në një krizë të rëndë politike në mes të pandemisë së koronavirusit.

Meqenëse zgjedhjet e reja fillimisht nuk ishin të mundshme për shkak të pandemisë, Thaçi kishte dekretuar një politikan nga partia e dytë më e madhe, LDK-ja, për të formuar qeverinë të enjten. Kurti e kishte refuzuar këtë si antikushtetues dhe bëri thirrje për zgjedhje të reja pasi të hiqen kufizimet e Koronavirusit.

Shkelja e koalicionit për mosmarrëveshjet mbi negociatat me Serbinë

Pas zgjedhjeve parlamentare në tetor, Kurti ishte konfirmuar si kreu i ri i qeverisë nga parlamenti në shkurt. Partia e tij e majtë nacionaliste Lëvizja Vetëvendosje dhe LDK-ja kishin rënë dakord për një qeveri të përbashkët pas disa muajsh mosmarrëveshje për ndarjen e posteve. Në mars, LKD-ja ngriti një mocion mosbesimi. Sfondi për këtë ishte një mosmarrëveshje për negociatat me Serbinë, e cila ende nuk e njeh pavarësinë e Kosovës.

Në zgjedhjet e përgjithshme, partia Vetëvendosje dhe LDK-ja fituan 29 dhe 28 nga 120 vendet në Kuvend. Duke vepruar kështu, ata i shkaktuan një humbje historike PDK-së që kishte fituar në 2007 dhe kishte dalë nga lëvizja e UÇK-së.