Rasti i ri / Korçë, 70-vjeçari dyshohet se është infektuar nga Covid 19

Coronavirus outbreak. Pathogen affecting the respiratory tract. COVID-19 infection. Concept of a pandemic, viral infection. Coronavirus inside a human. Viral infection causing chronic disease. 3D illustration

Një 70 vjeçar në Korçë dyshohet se është prekur nga koronavirusi.

Raportohet se 70-vjeçarit i është bërë testi me tampon, ndërsa pritet që në orët në vijim të konfirmohet zyrtarisht ose jo prania e virusit.

Nga shenjat krinike, mjekët e spitalit në Korçë dyshojnë se pacienti është i prekur nga Covid 16.

LEXO EDHE  Shkelën rregullat e COVID-19, gjobiten dy pronarë restorantesh ne Berat

Deri më tani, qyteti i Korçës numëron 15 të prekur nga koronavirusi, dhe nëse konfirmohet rasti i 70 vjeçarit, atëherë shifra shkon në 16.

Në total numri i personave të prekur me Covid 19, sipas shifrave zyrtare të Ministrisë së Shëndetësisë, ka shkuar në 243 persona, ndërsa 15 pacientë kanë humbur jetën.