COVID 19, asnjë shqiptar i prekur në Itali/ Brataj: Ndoshta jemi të imunizuar

Skënder Brataj, drejtor i qendrës Kombëtare të Urgjencës, nga studio e “Opinion” dha një hipotezë për arsyen e mundshme se përse Shqipëria nuk është infektuar ende nga koronavirus.

Sipas tij mund të luaj rol fakti që shqiptarët në vitet 1950-1960, kanë kaluar një koronavirus, çka mund të ketë bërë që shqiptarët të kenë fituar imunitet.

“Në vitet 50’-60’, Shqipëria ka kaluar një infeksion nga koronavirus, është një familje që ka lindur që atëherë, jo sot… dhe mendohet se ne si popull të jemi dhe si të imunizuar, ndaj dhe shqiptarët që kanë ikur në Itali në moshë të rritur, mund të jetë që janë të imunizuar. Nuk them se është kjo me patjetër…”, u shpreh ai. /Tv Klan/

LEXO EDHE  Vaksinimi kundër covid-it/ Profesori: Çfarë duhet të hamë para dhe pas injektimit të dozave