Futbolli në kaos, dënohet me burgim presidenti i Federatës së Futbollit në Kosovë

Presidenti i Federatës së Futbollit të Kosovës, Agim Ademi, është ndëshkuar me 9 muaj burg me akuzën e kërcënimit dhe përfitimit financiar në rrugë joligjore.

Ademi u akuzua se gjatë periudhës korrik-shtator 2012 në bashkëpunim me një shtetas tjetër Muarrem Ramën kanë kërcënuar Dritan Kadollin për të ofruar 30 mijë € ose një automjet “BMë X5” si favor për kryetarin e Asamblesë Komunale të Prishtinës Sami Hamiti.

LEXO EDHE  Napoli i jep ultimatum Milik: Rinovo kontratën ose largohu!

Kjo aktakuzë është ngritur në bashkëpunim me Prokurorinë Themelore të EULEX-it dhe atë të Prishtinës. Vendimi ka ardhur saktesisht 1 muaj para se përfaqeuesja e Kosovës në futboll të zhvillojë ndeshjen e rëndësishme kundër Maqedonisë së Veriut, në play-offin e Nations League.

Në ditet dhe javët në vazhdim pritet të mësohen hapat që do të ndërmarë kryesia e FFK-së në këtë drejtim.