Thirrja për protestë, Meta i përgjigjet aktorit: Bëjnë si tigra, por janë vetëm minj përpara popullit

Aktori Neritan Liçaj në një postim në Facebook, i përgjigjet thirrjes së presidentit Ilir Meta për të qenë pjesë e protestës së 2 marsit. Aktori shkruan se do të jetë në atë protestë për të mbrojtur Kushtetutën e vendit.  Postimit të Liçajt, i përgjigjet Presidenti. Teksa e falënderon, Meta i quan të gjithë heronj artistët dhe në 2 mars i fton të jenë pjesë e mbrojtjes së Kushtetutës dhe Gjykatës Kushtetuese. Meta shprehet se kjo organizatë mafioze pas rrëmbimit të Gjykatës Kushtetuese me forcë, do të zhduke edhe teatrin dhe çdo trashëgimi tjetër kulturore.

Postimi i metës

Ju pres me shumë kënaqësi, jo vetëm ju personalisht, por të gjithë artistët heronj dhe patriotë, në 2 mars në mbrojtje të Kushtetutës dhe Gjykatës Kushtetuese. Nëse organizata mafioze rrëmben në mënyrë anti-kushtetuse Gjykatën Kushtetuese ata do zhdukin, jo vetëm teatrin, por çdo trashëgimi kulturore e kombëtare për llogari të disa oligarkëve dhe organizatës ndërkombëtare.

Ndaj është detyra ime si President i Republikës t’i bëj thirrje të gjithë popullit shqiptar të hapë sytë mirë në këto momente deçizive për fatet e kombit dhe demokracisë. Shqiptarët  e bashkuar rreth Kushtetutës dhe Flamurit Kombëtar do të fitojnë!

LEXO EDHE  Reforma Zgjedhore/ Yuri Kim takon sot Metën në Presidencë

Të rivendosim plotësisht rendin kushtetues dhe demokratik siç e ka shprehur vullnetin e tij populli shqiptar me Referendum në 22 nëntor 1998. Ndaj ta kthejmë 2 marsin në një referendum madhështor të triumfit të sovranit ndaj puçistëve dhe tradhtarëve kudo qofshin. Presidenti i njeh prej kohësh, por tani fytyrat e tyre hipokrite po i zbulojnë të gjithë shqiptarët. Bëjnë si tigra për të frikësuar njerëzit e thjeshtë, por janë vetëm minj përpara popullit shqiptar dhe drejtësisë që do të vijë. U zgjata pak, por ju dhe shumë artistë të tjerë keni vite në protestë për teatrin dhe meritoni mirënjohjen e çdo shqiptari.

Ndaj ata do të vinë, jo vetëm për të mbrojtur të drejtat e tyre kushtetuese që dhunohen çdo ditë, por dhe në mirënjohje të protestes tuaj legjendare përballë bandës që nuk njeh Kushtetutë, ligj, konventë ndërkombëtare dhe atdhe.