Mbi 1.800 të vdekur nga koronavirusi/ Vdes drejtori i spitalit në Wuhan

Shkon në 1.874 numri i personave të vdekur nga koronavirusi, ndërsa të prekur janë 73.336 persona.

Liu Zhiming, drejtori i spitalit në Wuhan, aty ku është edhe qendra e shpërthimit të virusit të rrezikshëm, humbi jetën. Ai është drejtori i pari i një spitali që vdes si rezultat i koronavirusit.

Vdekja e tij shkaktoi debate të shumta ndaj qeverisë, të cilën e kritikojnë se nuk ka marrë masa serioze ndaj punonjësve në spital.

LEXO EDHE  Pediatri: Ju tregoj recetën çudibërëse kundër koronavirusit

Sipas mediave në Kinë, doktorët dhe mjekët që humbin jetën teksa përpiqen të parandalojnë virusin, do të emërohen “dëshmorë”.

Ndërkohë, në total, numri i personave që janë përmirësuar ka shkuar në 12.921. Raportohet se numri i pacientëve në gjendje të rëndë ka rënë, ndërsa mendohet se ditët e ardhshme epidemia do të ngadalësohet.